Eylül 17, 2021

Trafik Sigortası ile Kasko Arasındaki Farklar Nedir?

Günümüzde artık araç sahipleri araçlarına herhangi bir zararın gelmesini engellemek adına çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Sigorta şirketleri de bu konuda birbirinden farklı çalışmaları araç sahiplerine sunmakta. Böylece artık araç sahipleri tam anlamıyla onların isteklerini yerine getirebilecek tarzdaki poliçelerin neler olduğunu inceliyor ve bunlar arasından seçimlerini yapıyor. Ancak pek çok araç sahibi trafik sigortası ile kasko arasındaki farklar nedir sorusuna tam olarak cevap bulamıyor ve bu iki kavramı birbiri ile karıştırıyor. Halbuki gerçekte bu iki teminat birbirinden çok farklı.

Kasko genel olarak isteğe bağlı bir sigorta türü. Yani araç sahipleri bunu yaptırdığı zaman kendi araçlarını meydana gelebilecek olan pek çok farklı soruna karşı korumuş olacaklardır.

Araçların kasko kapsamında korunacağı zararlar genel olarak teminatlarda belirlenmiştir. Ancak temel kasko teminatlarına bakıldığı zaman yanma, çalınma, kaza olması gibi durumlarda araçlardaki zararlar sigorta şirketleri tarafından karşılanmaktadır. Trafik sigortası ise zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigortayı trafiğe çıkacak olan her aracın yaptırması gerekmektedir. Yaptırılacak olan trafik sigortası sonrasında kaza olması durumunda karşı taraftaki araçta meydana gelecek olan zararlar, bu sigorta kapsamında karşılanacaktır.

Fiziki ve maddi zararlar, trafik sigortasının yaptırılması esnasında belirlenmiş olan teminatlar tutarında karşılanacaktır. Böylece bir araçta hem kasko hem de trafik sigortası varsa oluşacak sorunlar tamamen sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir